reede, 29. jaanuar 2021

Kook jämmedast leiwast ja öunadest

 

Õunakoogi retsept talvisesse aega ja retsept ikka aastast 1864.

Toiduväljakutse 2021 retsept nr. 3

Originaalretsept:

Woetaks üks woiga wäljamearitud küpsetamissewagen, pantaks nii palju peneks öerutud jämmedat leiba senna sisse et se terwe pöhhi-sest sörmepaksult kaetud saab, peale selle koritaks öige örnad suiounad, leigataks neid öige peneks siivideks ja pantaks neist 1/2 sörme paksune kord ülle se öerutud leiwa küpsewagnase, kallataks siis paar sögilussikad sullatud woid, kel sola ei olle, ülle öunade ja puistataks nendele rohkest sukkrut peale, nattuke peneks leigatud zitronikort, pissud kardamomi ehk ka kaneli. Nenda pantaks nüüd kordamissi eddasi öerutud leiba ja öunu küpsewagnase, kunni ta hästi täidetud on. Pealmisse korra peale, kus öerutud leib peab ollema, kallataks nattuke ennam woid, puistataks sukkrut ja wirzi senna ülle ja tehtaks see kook 3/4 tunni sees küpseks.

Minu tõlgendus:

475 g riivitud õunu

250 g musta leiba (Lõika leib väiksemateks tükkideks ning rösti ahjus. Lase jahtuda ning purusta köögikombainis jämedamaks puruks)

150 g võid (sulatatud)

3 tl kaneeli

150 g suhkrut

Pane lahtikäiva küpsetusvormi põhja küpsetuspaber ning pane sinna 1/3 leivapurust ning pool õuntest.

Pane 1/3 võid õuntele ja raputa sinna ka 1/3 kaneeliga segatud suhkrust. Tee üks sarnane kiht veel ning kõige peale pane ülejäänud leivapuru, või ja suhkur. Küpseta ahjus 200 C juures 45 minutit. Võta ahjust ja lase täielikult jahtuda.

Serveerimise ajal puitsasin koogile tuhksuhkrut ja isetehtud suhkrustatud pihlakaid.







esmaspäev, 25. jaanuar 2021

Keefirisupp

Mõnus külm suveks nii suveks kui talveks.

Kogus on mõeldud neljale. 

Tegin seda suppi pisut teistmoodi, kuna mulle meeldib kui köögiviljad on krõmpsud. Seetõttu tegin ma valmis peedi-keefiri püree ning serveerin seda värskelt lõigatud köögiviljadega ning keedumunaga. Aga väga hästi sobib ka kui segada kõik köögiviljad supivedelikuga.

Vaja läheb:

500 ml Alma keefiri

1 väike kurk

mõned redised

2 keedetud muna

3 keedetud peeti

rohelist sibulat

kirsstomateid

lehtpeterselli

1 küüslauguküüs

maitseks soola, musta jahvatatud pipart

Lõika kaks kooritud väiksemat keedupeeti väiksemateks tükkideks ja püreesta koos küüslauguküünega blenderis ühtlaseks massiks. Lisa keefir ja blenderda kuni saad ühtlase segu. Maitsesta supivedelik soola ja pipraga. Aseta segu külmkappi maitsestuma ca 30 minutiks.

Samal aja tükelda köögiviljad, maitseroheline ja muna suupärasteks tükkideks ja  säti need kaunilt neljale supitaldrikule. Kalla taldrikupõhja supp ja raputa peale seemneid. Serveeri suppi kohe.

Võid segada kõik supi koostisosad kokku ja serveerida suppi juba segatult.

Retsept valmis koostöös Valio Eesti AS-iga









neljapäev, 21. jaanuar 2021

Kröngel kohwi juurde

Retsept nr.2-2021

Vanast raamatust üks "kröngel kohwi juurde"  :)  Retsept pärit aastast 1864. 

Originaalretsept on selline:

Ühhe ölleklaasi sisse lüaks ni palju munne, et temma üsna täidetud on, woetaks siis 1 ölleklaas leiged rööska koort, 1 öllekaas sullatud ja nattuke jahhutud woid, 1 ölleklaas söelutud sukkrut, 2 1/2 lussikad wersked pärmi, nattuke kardamomi, se koor 1 zitronist ja nii palju kuiwa soendatud nissujahhu, et temmast üks hea sitke taignas woib walmistud sada.

Sedda taignast sötkutaks ni kaua, kunni ta hästi kerkib ja käede küllest ärralahkub;  siis puistataks temma peale nattuke jahhu, kaetaks temma sojast kinni ja lastaks tedda sojas kerkida. Selle peale woetaks ta küpselauale, leigataks tedda tükkideks ni suur kui üks parras õun, lüaks neist tükkidest head tuggewad krönglid ülles, kastetaks se pealminne pool jämme-töukatud sukkru sisse, se enne nattuke nissujahhuga seggatud sanud, ja pantaks neid kohhe ühhe woiga mearitud küpsepanni peale.

Kui nemmad panni peal jälle hästi kerkind on, siis lükkataks neid ahju, kus nemmad parraja soja läbbi öige küpseks ja elepruuniks küpsema peawad. Kui nad ahjust tullewad, seatakse neid söelade peale.

Ja siin minu tõlgendus.

Kuna retseptis on tegu mahuliste mõõtudega, siis võtsin aluseks ühe pisema klaasi ja sellest lähtuvalt on siia restepti ka kogused kirja pandud. Retsept töötas hästi ja kringlid said mõnusad. Sellest kogusest saad umbes 15 kringlikest.

Koostisosad :

2 muna

160 g rõõska koort

120 g suhkrut

120 g sulatatud võid

0,5 tl soola

1 sidruni koor, riivitud

1 tl kardemoni, jahvatatud

25 g pärmi+ 2 tl suhkrut

ca 500 g jahu ( jahu kogust reguleeri taigna tugevuse järgi)

Kringlite katmiseks ca 50 g suurte kristallidega suhkrut (pärlsuhkrut)

Klopi munad lahti. Lisa rõõsk koor, suhkur, sool, sidrunikoor ja kardemon. Sega ühtlaseks. Lisa sulatatud ja pisut jahutatud või. Vedelda pärm suhkruga ning lisa taignale.

Lisa jahu ja sõtku ühtlaseks taignaks. Taigen peab lööma käte küljest lahti ning olema mõnusa pehme konsistentsiga. Pane taigen kaussi ja kata toidukilega ning aseta 90 minutiks sooja kohta kerkima.

Jaga taigen väikesteks õunasuurusteks pallideks (mina kaalusin taigent ja tegin pallikesed suurusega ca 70 g). Pallikestest veereta taignalaual peenikesed vorstikesed ning tee vorstikestest kringlid. Pane kringlikese pealmine pool korraks pärlsuhkru sisse ning aseta kringel küpsetuspaberiga kaetud ahjupannile. Tee nii kõigi taignapallikestega ja pane need uuesti 15 minutiks sooja kohta kerkima enne küpsetamist.

Küpseta kerkinud kringleid ahjus 200 C juures ca 15 minutit või kuni kringlikesed on pealt ilusad kuldpruunid.

Serveeri koos kohviga. 










teisipäev, 19. jaanuar 2021

Kerge kohupiima- marjatarretis

 

Kogus 4-le

Valmistamisaeg ca 20 minutit+ tarretamiseks ca 2 tundi 


Kohupiimatarretise koostisosad:

200 g Hüva lahjat kohupiima vaniliiniga

100 g 10% hapukoort

0,5 tl vanillisuhkrut

0,5 tl želatiini+ 2 sl külma vett

 Marjatarretise koostisosad:

200 g külmutatud marju (vaarikaid ja musti sõstraid)

3 spl suhkrut

0,5 tl vanillisuhkrut

1 tl želatiini+ 2 sl külma vett

 

Kohupiimatarretise valmistamiseks sega kohupiim hapukoorega ning lisa vanillisuhkur.

Lisa želatiinile vesi ja lase punduda ca 10 minutit. Sulata želatiini-vee segu vesivannil ühtlaseks. Lase želatiinisegu jahtuda enne kohupiimale lisamist.

Sega kohupiim ja želatiinisegu ning jaga saadud segu nelja magustoidupokaali.

Lase kohupiimal külmkapis tarduda ca 30 minutit.

 

Samal ajal valmista marjatarretis. Pane külmutatud marjad potti ja lisa suhkur ning vanillisuhkur. Keeda ca 5 minutit. Lisa želatiinile vesi ja lase punduda ca 10 minutit. LIsa želatiini-vee segu potti marjade juurde ja keeda veel mõni minut. Tõsta pott tulelt ja lase tarretisel jahtuda toatemperatuurile. Tõsta marjatarretis kohupiimatarretise peale ja lase külmkapist tarduda ca 1,5 tundi.

 

Serveerimisel kaunista magustoit soovi korral tuhksuhkru ja granaatõunaseemnetega.

Retsept valmis koostöös Coop-iga. 

 




pühapäev, 17. jaanuar 2021

Supp kannadest, nendele kes terweks akkavad sama

Retsept nr.1- 2021

Esimene retseprt, mis on pärit 1864 aastast. Huvitav lugemine ja  ka katsetamine on põnev. Püüan igast retseptist, midagi erilist tähele panna ja hiljem oma kasuks tööle panna. Selle retsepti puhul on huvitavaks leiuks frikadellid keedetud kanalihast, mis on maitsestatud muskaatpähkliga.

Sobib hästi praegusesse aega kosutuseks ja turgutuseks. Siin kirjas originaal retsept. Originaalretseti järele lisan ka viisi, kuidas mina seda rooga valmistasin. 

Selle suppi tarwis woetaks üks noor kanna, selle et üks wanna wägga rammus oleks. Ka võib üht wanna kanna wõtta. peab agga keik rasv pealt ära woetud sama, ja mitte wägga palju tedda ketma. Se noor kanna saab parrajaks tükkiteks leikatud, külma vee sees leotud ja ka külma veega kema pantud. Kui vahtu on woetud, siis pantaks nattuke sola, üks paar terra engliswirzi ja pipart, üks rasoke woid, ni kui ka 1 peterselijuur ja paar noori porgkanid senna jurde. Woib ka need jured mahhajätta, ja monni tük plumkapstast ehk asparrid, nii kui ka paar pihhutäid peneks tükkideks leikatud pinati- ehk portulasilehti, ehk ka üks pealisstass wersked rohilisi erned suppisse panna. Kui lihha pehmeks ja täitsa kedetud on, siis pantaks üks lussik rööska koort ja wähha leigatud petersellilehti senna jurde, ja kedetaks üks silmapilk sellega läbbi. Kui se supp ühest wannast kannast on, siis leikataks pehmest lihhast ni palju ärra, kui wrikadellideks waja on, se üllejänud saab nendasammoti tükkideks akkitud ja kui se essimenne kedetud. Wrikadellid sawad tehtud nr. 371 järrele.

nr. 371 Wrikadellid aigetelle. Need wrikadellid on keige parremad wassika- ehk kannalihhast tehha. On ta õige peneks akkitud, siis segataks temma natuke röösa kore, 1 munna, nattuke sola, 1 pihhutäie riivleiwa ja muskatöiedega.



Tarvis läheb:

1 kana- ostsin poest ja ei tea kas oli noor või vana :) Kaaluks oli ca 1,5 kg

kaks porgandit hakitud peenemaks

3 tk vürtspipratera ehk pimenti

5 tk mustapipratera

soola

1 lusikatäis võid

200 g külmutatud herneid

Hakitud lehtpeterselli lehti.


Pese kana külma veega ja pane see külma veega keema. Kui vesi on keema tõusnud, siis riisu vaht. Lisa sool, vürtsid, või ja porgand. Keeda kuni liha on pehme.

Tõsta kana potist välja ja lase jahtuda. Kui kana on nii jahtunud, siis eemalda nahk ja kondid Lõika kanaliha peenikeseteks tükkideks ja valmista frikadellid. Sega liha, munad, riivsai ja muskaatpähkliga ning maitsesta soolaga. Vormi frikadellidest väikesed pallid ja pane need keevasse puljongisse. Lisa keevasse puljongisse ka 200 g külmutatud herneid.

Keeda ca 5 minutit a kõige lõpuks lisa hakitud peterselli lehed.

Frikadellide jaoks läheb vaja:

300 g hakitud kanaliha

2 muna 

50g riivsaia

soola

riivitud muskaatpähklit

Serveeri soojalt.






reede, 15. jaanuar 2021

Munarull päikesekuivatatud tomatite ja suitsukanaga

Mõnus mahlane suupiste, mida sobib süüa nii külmalt kui soojalt.


 Taigna koostisosad:

5 M suuruses muna

soola pipart

100 ml piima

2 spl jahu

 Täidis:

200 g suitsukanatükke või küpsetatud kanatükke

65 g tšillimajoneesi

2 küüslauguküünt, purustatud

75 g riivitud juustu

Mõned päikesekuivatatud tomatid, tükeldatud

Peale riputamiseks riivitud juustu.


Sega munad piimaga ning maitsesta soola ning pipraga. Lisa 2 spl jahu ning sega ühtlaseks.

Määri küpsetuspaberiga vooderdatud neljakandiline ahjuvorm (suurus ca 15-20 cm) kergelt toiduõliga ning kalla sinna peale munasegu. Küpseta ahjus 180 C juures 10 minutit. 

Täidise valmistamiseks sega majonees, riivitud juust, küüslauk ja päikesekuivatatud tomatid. Vajadusel maistesta soola ja pipraga.

Määri küpsetatud munaplaadile ühtlaselt juustu-majoneesisegu. Puista peale kanatükid.

Keera muna rulli alustades lühemast servast. Suru rullimise ajal rulli tihedalt kokku.  Aseta rull ahjuplaadile. Puista rullile riivjuustu ning küpseta veel ahjus ca 20 minutit 200 C juures.

Lase pisut jahtuda ning lõika rull suupärasteks tükkideks. Munarulli sobib süüa nii külmalt kui soojalt.




teisipäev, 12. jaanuar 2021

Kruubisalat kanaga

 

Retsept on 4-le

Valmistamisaeg  ca 20 minutit + kruupide keetmine 30 minutit (selle võib eelmisel päeval teha ja kruupe üleöö külmkapis hoida)

 Salati koostisosad:

125 g keetmata odrakruupe

150 g aurutatud Hüva peeti

85 g (1 pakk) Frillice salatit

1 avokaado

100 g kirsstomateid

50 g rediseid

300 g broilerifileed+ praadimiseks õli ning maitsestamiseks soola ja purustatud musta pipart- soovi korral võid lisada kurkumit (see annab ilus kollase värvi)

2 tl Chia seemneid

2 spl kõrvitsaseemneid

 

Salatikastme koostisosad:

4 spl Coop Ekstra neitsioliivõli

2 spl valgeveiniäädikat

1 purustatud küüslaugu küüs

1 tl suhkrut

Maitsestamiseks soola ja purustatud musta pipart

 

Keeda odrakruubid ja jahuta keedetud kruubid.

Riivi aurutatud peet.

Rebi salat suupärasteks tükkideks.

Koori ja viiluta avokaado.

Lõika kirsstomatid pooleks.

Viiluta redised õhukesteks viiludeks.

Prae pannil suupärasteks tükkideks lõigatud broilerifilee. Maitsesta see soola ja musta pipraga. Soovi korral võid ilusa kollase värvuse andmiseks lisada broilerifileetükkidele kurkumit. 

Salatikastme valmistamiseks sega kõik kastme koostisosad ühtlaseks seguks. 

Jaga kõik salatikoostisosad neljale salatitaldrikule ja jaota ka salatikaste ühtlaselt nelja taldriku vahel.

 Salatit võib serveerida ka suurest kausist ja salatikastmega segatult.

Retsept valmis koostöös Coop-iga.




laupäev, 9. jaanuar 2021

Vastlakuklid Profeel pudinguga

Kõik ümberringi küpsetavad juba vastlakukleid ja tekkis kange isu ka ise küpsetada.

Seekord tegin pisut kergema variandi peaaegu ilma lisatud suhkruta- suhkrut on taignas ainult 1 tl, mida läks vaja pärmi äratamiseks. Täidiseks Valio on uus Profeel proteiinipuding ning mõned mustikad. Muidugi võid kasutada ka maasikaid ning muid marju. Taignasse on lisatud nisujahu kõrval ka maisijahu, mis annab kuklitele huvitava maitse ja mõnusa konsistentsi.

Seekord otsustasin arvutada välja ka kaloraažid kuklitele ja sain selleks 228 kcal/ per kukkel. Võrdluseks, et minu tavaretsepti järgi tehtuna sisaldavad kuklid 378 kcal/per kukkel

Kaloraaži vahe kahe sama kaaluga kukli vahel on 150 kcal  nii, et tasub proovida. Uue aasta lubadused tuleb ju täita :) ja maitse on hea :)

Sellest kogusest saad 6 kuklit.

Koostisosad kuklitele

25 g pärmi

150 g piima

0,5 tl soola

1 tl suhkrut

25 g toiduõli

150 g nisujahu

75 g maisijahu

Täidiseks:

300 g Valio Profeel maasika-šokolaadimaitselist pudingut.

Pisut mustikaid.

Sega pärm suhkruga, kuni pärm vedeldub. Lisa piim ja sool ning sega ühtlaseks. Lisa toiduõli. Nüüd lisa vedelikele jahud ja sõtku tainast ca 5 minutit kuni see on mõnusalt pehme, veniv ja käe all mõnusalt sile. Pane taignapall kaussi ja kata kauss toidukilega ning pane sooja kohta kerkima ca 1 tunniks, kuni taigna kogus on kahekordistunud.

Kaalu taignast ca 70 g tükid ning veereta need ilusateks ühtlaseks pallideks. Pane pallid küpsetuspannile ning jäta kerkima ca 20 minutiks. Pane kuklid ahju 200 C juurde küpsema ca 20 minutiks või kuni kuklid on ilusti läbi küpsenud ja pealt kenasti kuldsed.

Lase kuklitel täielikult jahtuda enne kuklite täitmist. Lõika kuklil ära pealmine osa ja uurista kuklist välja pisut sisu, et saaksid kuklid täita pudinguga. Pane iga kukli sisse mõned mustikad ja jaga 300 g pudingut kuue kukli  vahel.

Serveeri kohe.





reede, 8. jaanuar 2021

Keefiripannkoogid odrajahuga

Mõnusad keefiripannkoogid pühapäeva hommikuks.

Vaja läheb:

3 muna

2 spl suhkrut

0,5 tl soola

300 ml Alma keefiri

100 g Alma hapukoort 20%

 1 tl soodat

2 dl nisujahu

2 dl odrajahu


Klopi munad suhkruga kergelt vahuseks. Lisa munale keefir ja hapukoor.

Sega omavahel sool, sooda ja jahud. Lisa pool keefiri ja haukoore kogusest munavahule. Sega ühtlaseks ja lisa kogu jahu kogus. Klopi kuni saad mõnusa ühtlase ja paksu taigna. Nüüd lisa ülejäänud keefiri-hapukoore segu. Taigna konsistents on mõnus ja kreemja hapukoore sarnane.

Küpseta kuumas õlis väikesed pannkoogid. Serveerimiseks mustikaid,maasikaid, mett ja törtsuke suhkruga vahustatud vahukoort. 

Retsept valmis koostöös Valio Eesti AS-iga





pühapäev, 3. jaanuar 2021

“Frozen” jogurti ruudukesed

 

Mõnus kiire ja peaaegu patuvaba vahepala.

 

Koostisosad:

500 g Valio Gefilus Harmoonia maasika-pohla laktoosivaba joogijogurt D-vitamiiniga

3 spl mett

Mustikaid

Grenadilli seemneid

granaatõunaseemneid

Füüsaleid

Külmutatud pohli

pistaatsia pähkleid, hakitud

  

Sega jogurt ja mesi. Pane kõrgemate servadega alusele/kaussi küpsetuspaber ja laota sinna jogurt ca 1 cm kihina.

Pane jogurtikihi peale mustikaid, grenadilli seemneid, granaatõunaseemneid, füüsaleid, pohli ja kõige lõpus raputa peale hakitud pistaatsiapähkleid.

Retsept valmis koostöös Valio Eesti AS-iga




reede, 1. jaanuar 2021

Aasta 2021 väljakutse- Kögi- ja majapiddamisseramat, 1864

Olen kolmandat aastat järjest alustamas oma aastast väljakutset kokandusmaailmas.

Kui aastal 2019 oli selleks virtuaalne ümbermaailmareis ja aastal 2020 Toskaana toidureis, siis aasta 2021 tuleb hoopis teistmoodi.

Aasta 2021 väljakutse retseptid pärinevad raamatust:

Kasulinne kögi- ja majapidamisseramat,

kedda välja andnut on:

Liida Panck,

makele seadnut

J Eckfeldt

Selle ramatu sees on üks täitsa kögi=seddel ja 1163 õppetussed.

Tartus, Trükkitud E.J.Karowi kirjade ja kullo ja warraga. 1864

See raamat kuulus minu vanavanaemale ja see raamat on liikunud meie suguvõsas edasi põlvest põlve.

Lisan siia raamatu eessõna, mida on igavesti vahva lugeda ja loodan ikka, et kvalifitseerun ilusti raamatu kasutajate hulka. :) Eessõna on keeleliselt täpselt selline nagu raamatus. Üheks väljakutseks on kindlasti retseptide koostisosade hankimine aga kindlasti ka nende retseptide nn. tõlkimine vanast keelest meile mõistetavasse keelde.

Eessõnna.

Sest et praego üks hea kögi-ramat makelel ramatu-poedes mitte sada ei olle, siis arwan minna maja-perrenaestele head sowides kasulinne olla, kui minna se kögi-ramat mis Liida Panck väljaandnut ja E.Karowi jures 1862 aastal mügi tarwis ette tulnud, saksakelest maakeelde seadan.

Selle ramatu abiga voib igga üks kui ka koggoni harimatta maja-perenaene omma majapiddaminne toimentada ja need road ise valmistada, sest need eeskirjad on nenda korrapärast ja moistatawalt wälja kirjutud, et keik road õnnistama peawad, kui õiete eeskirja järrel tehhaks. Se makele väljaandminne on veel täielikkum kui se saksakelel, sest seal on weel 54 õppust jurde tulnud. Et iga eeskirja ehk õppust kergemast leida, on iggas jaus se juhhataja a, b, d järrel seatud. Kirjutamisse lühhedusse pärrast on murretähhed numritega kirjutud ja et eksitust ei tulle, on siin se selletaminne:

1/8 tähhendab: üks kahheksasjaggu,

1/4      "            üks neljandik, werend,

1/3      "             üks kolmandik,

1/2      "             üks pool,

3/4      "             kolmneljandiku, kolmwerendit.

Kele murred:

Õieke, õiekest, õied, õelmed, (Blüthe).

Rootskärid, puukalla (Stockfisch)

Siivid, lipsod, wilokad (Scheiben)

Sjele, shelee, kallertisuggu (Želee)

Weise, (pissuke) lõhhekalla, iberus (Lachsforelle)

Würflid, pissukesed neljakantisesed tükkit (Würfel)

Selles lotuses, et se ramat keige majapiddaja pererahwale kasuks woiks sada, sowib head edasiminnekut

Ferdinand Eckfeldt


Põnevat aastat 2020 ja uute retseptideni.